Historia powstania i założenia Göteborga

Szwedzkie miasto Göteborg zbudowali Holendrzy. Było to w XVII wieku, a inicjatorem stworzenia miasta był król Szwecji Gustaw II Adolf. Wiązał on z Göteborgiem poważne plany jeśli chodzi o rozwój handlu szwedzkiego.

Rzeczywiście z czasem miasto stało się poważnym i rozwiniętym ośrodkiem handlu. Göteborg był piękny i ważny, jako partner w interesach dla Chin i Wschodniej Azji. Dla podtrzymywania dobrych kontaktów handlowych powstała Szwedzka Kompania Wschodnioindyjska. Göteborg rozkwitał coraz bardziej, a statki które wpływały do portu przywoziły  naprawdę luksusowe towary – porcelanę, herbatę, przyprawy, atłasy itp.

Od XIX wieku w Göteborgu zaczęli osiedlać się kupcy z Anglii i Szkocji. Miasto nabrało przemysłowego charakteru. Wiele obecnych atrakcji turystycznych Göteborga pochodzi właśnie z tego okresu. Powstały wówczas wyjątkowe kamienice, które ozdobione są oryginalnymi rzeźbami. Poza tym zaczęto otwierać uniwersytety, biblioteki i szpitale. Mieszkańcy miasta mogli zacząć spacerować szerokimi alejami, które były otoczone przez parki i zieleń. Rozbudowa i rozwój Göteborga trwały dalej w XX wieku. Otwierano nowe muzea, powstał lunapark Liseberg i Plac Göta. Te dwa ostatnie przedsięwzięcia miały związek ze Światową Wystawą w 1923 roku.

Historia Göteborga związana jest też z wydarzeniami sportowymi. Miasto zorganizowało lekkoatletyczne mistrzostwa świata w 1995 roku oraz mistrzostwa Europy w 2006 roku. Ubiegało się też o rolę organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich’84. Sport jest ważny dla Göteborga. Swoją siedzibę ma tutaj znany klub hokejowy Frölunda HC. Z tego właśnie miasta wywodzi się też najlepsza szwedzka drużyna piłki nożnej – IFK Göteborg.

Z innych ciekawostek warto wspomnieć o fakcie, że właśnie w Göteborgu powstał nowy gatunek muzyki metalowej – Göteborg metal.