Miejskie muzea w Göteborgu

Nie każdy lubi zwiedzać muzea, więc nawet jeśli jedzie do miasta takiego jak  słynny Göteborg, gdzie nie brakuje ciekawych muzeów, woli jednak oglądać inne ciekawe miejsca.

Jednak naprawdę warto zobaczyć przynajmniej niektóre z tych muzeów, tym bardziej że są jednocześnie zabytkami Göteborga. Dotyczy to na przykład Muzeum Miejskiego. Budynek, w którym się ono mieści był kiedyś arsenałem miejskim Kronhuset. Pochodzi on aż z 1643 roku. Z kolei dawna siedziba Kampanii Wschodnioindyjskiej to dzisiaj Muzeum Archologiczno-Historyczne.

Muzeum Sztuki, które znajduje się w Göteborgu, to jedno z najważniejszych muzeów w całej Szwecji. Zgromadziło ono wiele ciekawych przedmiotów sztuki nordyckiej. Niektóre z nich powstały jeszcze w XV wieku. Kolekcje, które są wystawione w muzeum, to głównie dary mieszkańców Göteborga. Są tam dzieła kilkusetletnie oraz współczesne, nordyckie ale także francuskie czy holenderskie. Można więc podziwiać prace między innymi tak  wielkich twórców jak Rembrandt, Claude Monet, Vincent van Gogh, Pablo Picasso czy Andy Warhol.

Bardzo ciekawym obiektem jest Muzeum Kultury Światowej, które powstało w 2004 roku. Nie skupia się ono bowiem na tradycji i dzieje Göteborga, ale prezentuje właśnie zdobycze różnych kultur i narodowości. Wystawy urządzane są w nowoczesny i oryginalny sposób.

Wielbiciele opowieści o Wikingach powinni koniecznie odwiedzić Muzeum Morskie. Można tam dowiedzieć się jak rozwijało się żeglarstwo w Szwecji od czasów aż tak dawnych po współczesne.

Z kolei amatorzy motoryzacji na pewno chętnie zobaczą Muzeum Volvo. Zresztą właśnie w Göteborgu koncern Volvo ma swoją siedzibę.