Prestiżowe imprezy sportowe organizowane w Göteborgu

Można właściwie powiedzieć, że Göteborg ma różne oblicza. Jest to przede wszystkim piękne miasto europejskie, w którym nie brakuje okazałych zabytków, muzeów, uniwersytetów, zieleni oraz wielu ciekawych atrakcji. Jednak Göteborg jest również bardzo zaangażowany sportowo, chyba najbardziej ze wszystkich szwedzkich miast.

Właśnie tutaj odbywały się duże i poważne imprezy sportowe – lekkoatletyczne mistrzostwa świata w 1995 roku oraz mistrzostwa Europy w 2006 roku. Göteborg ubiegał się również o zorganizowanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich’84.

Dużą popularnością cieszy się tutaj piłka nożna. Prawdziwą chlubą miasta jest drużyna IFK Götebrorg, najlepszy zespół piłki nożnej w całej Szwecji, zdobywca licznych nagród i tytułów. Istnieje ona od 1904 roku, a jej zawodnicy noszą barwy niebiesko-białe. IFK Göteborg należy też do Allsvenskan – najwyższej szwedzkiej klasy rozgrywek w piłce nożnej. Poza tym Göteborg ma tam jeszcze trzech innych reprezentantów: Örgryte IS, GAIS oraz BK Häcken.

Drugim ważnym dla Szwecji i Göteborga sportem jest hokej. Frölunda HC, drużyna wywodząca się z Göteborga, została trzykrotnie mistrzem rozgrywek ogólnokrajowych. Było to w roku 1965, 2003 oraz 2005. Natomiast drużyna powstała w ogóle w 1938. Od początku swojego istnienia nosiła różne nazwy: Västra Frölunda IF, Västra Frölunda HC, a w końcu od 2004 roku Frölunda HC. Zawodnicy Frölunda HC noszą czerwono-zielono-białe barwy.

Powstanie Göteborga to nie tylko rozwój handlu, rozbudowa miasta, zwrot przemysłowy i powstawanie uniwersytetów. To również wydarzenia sportowe, które mają znaczny wpływ na wielu mieszkańców miasta, a także przeciągają wielu turystów-kibiców sportowych.